3. okruh otázek pro ZZVJ - Popis koně
Hned v úvodu tu máte obrázek se základním popisem koňského těla, který by měl každý, kdo se u koní pohybuje znát!
Kdo by se chtěl podívat a třeba naučit víc, najdete podrobnější obrázek ZDE.
Na koni posuzujeme zvlášť hlavu, krk, kohoutek, přední i zadní končetiny, ale například i ocas. Ale než si začneme všímat jednotlivých partií koňského těla, je důležité zhodnotit celkovou stavbu těla.
HABITUS
Habitus je vzhled zvířete, který je projevem určité orgánové soustavy. Takto lze rozlišit habitus dýchací, který poznáme podle výrazného a prostorného hrudníku (s tím souvisí i lichoběžníkový rámec - více níže) a podle velmi dobře vyvinutého krevního oběhu. Typickým zástupcem je anglický plnokrevník.
Svalový habitus je charakteristický velmi výrazným osvalením a mohutnou kostrou těla. Určitě každého napadl chladnokrevník, který sem skutečně patří.
Jemná kostra, malý tělesný rámec (více viz níže), dobrá učenlivost, kratší a suchá hlava - to jsou typické znaky mozkového habitu. Řadíme sem arabského plnokrevníka.
KONSTITUCE
= soubor tělesné stavby a ušlechtilosti. Jednoduše řečeno - jestli před sebou vidíte původního mustanga nebo vyšlechtěného achaltekince. Na konstituci se podílí zdraví, temperament, odolnost. Rozlišujeme konstituci tvrdou, hrubou, jemnou, slabou, lymfatickou. Nemyslím si, že by pro vás bylo extra důležité znát popisy jednotlivých typů, důležité je, aby jste věděli, že nějaká konstituce vůbec existuje
Koho by to zajímalo víc, může se podívat na tyto stránky.
TĚLESNÝ RÁMEC
= poměr délky těla a výšky v kohoutku. Zase jen stručně - obdélníkový (dlouhý) těl. rám., čtvercový (krátký) a lichoběžníkový.
Obdélníkový rámec - často u teplokrevných koní.
Obr. převzat z schct.cz
Lichoběžníkový rámec je typický pro dýchací habitus - např. u anglického plnokrevníka.
Čtvercový rámec můžeme nejčastěji vidět u hříbat, neboť jejich tělesné proporce se ještě během růstu změní.
KONDICE
= momentální tělesný stav, který závisí na výživě, zdraví a ošetřování. Kondice: chovná (dobré osvalení, dobrý výživný stav (prostě tak akorát ), pastevní (posílené zdraví a odolnost, průměrné osvalení), výstavní (vynikající výživný stav, dobré osvalení, nadprůměrná péče o zevnějšek zvířete), pracovní (velmi dobré osvalení, pevné zdraví, dobrý výživný stav), výkrmová (mohutné svalstvo, velká vrstva podkožního tuku), hladová (špatný výživný stav = vyhublost, podprůměrné osvalení)
A teď už se můžeme vrhnout na jednotlivé partie koňského těla
HLAVA
Moc hezký popis hlavy je na těchto stránkách
KRK
Popis krku ZDE
KOHOUTEK
Popis kohoutku ZDE
HŘBET A BEDRA
Popis najdete ZDE
ZÁĎ A OCAS
Popis najdete ZDE
HRUDNÍK A PRSA
Popis najdete ZDE
KOPYTO
Kopyta jsou velmi rozsáhlým tématem, proto je zde uvedeno jen to základní. Určitš se budeme kopytům věnovat i v dalších článcích a tématech.
Základní popis kopyta ze strany a ze spodu.
Podrobnější popis pro zvídavé
Samozřejmě, že každý kůň je individuální - tudíž odlišný od ostatních, ale jisté požadavky v rámci plemene jsou kladeny na všechny zástupce. Můžou se ale objevit odchylky, které jsou nežádoucí a mohou způsobovat zdravotní potíže. Přečtěte si krátký článek o postojích končetin: ZDE
Přikládám odkaz na obrázek, kde jsou nakreslené správné postoje a ty odlišné - nežádoucí.
Myslím, že k popisu koně to bohatě stačí, ale pokud máte nějakou otázku, zeptejte se, ráda se vám pokusí odpovědět
ahoj
(andrea, 15. 1. 2014 13:37)