Jedovaté rostliny
Starček přímětník - nebezpečí této rostliny spočívá v kumulování jedovatých látek (alkaloidů) v játrech koně, které může vést až k selhání jater!
Tis červený - po pozření koně ihned umírají!!
Skočec obecný - poškozuje játra, ledviny a slezinu. Smrtelná je i velmi malá dávka! riziko pozření snižuje nepříjemná chuť bobulí.
Štědřenec - jeho požití se projevuje nervovými příznaky = křeče, záškuby; poruchy srdeční činnosti, zástava dýchání až úhyn. Semena jsou pro koně smrtelně jedovatá!
Vlnice chlupatá - v ČR se vyskytuje pouze v Českém Krasu a na jižní Moravě. Způsobuje ochrnutí.
Pryskyřník - pro koně není příliš chutný, po požření má tlumivé účinky na nervovou soustavu = apatie, snížená citlivost; na sliznicích a pokožce způsobuje podráždění. V suchém stavu není jedovatý!
Dub - po konzumaci trpí koně zácpou a kolikami. Menší množství je neškodné (např. při okusování větví na vyjížďce)!!
Rulík zlomocný - vyskytuje se v podhorských oblastech. Jeho pozření se projevuje rozšířením zorniček, koně často nejsou schopni stát.
Hasivka orličí - postižený kůň má sraženou záď, roztažené končetiny. Typická je i spavost.
Třezalka tečkovaná - v ČR poměrně vzácná. Otrava se projevuje zvýšenou citlivostí na sluneční paprsky - boletivé popáleniny. Zejména na neosrstěných místech, kritické u běloušů.
Přeslička - pro koně je poměrně dost jedovatá. Kůň vrávorá, neudrží se na nohou, padá.
Javor červený - Pro koně jsou jedovaté listy na jaře a na podzim. Otravu poznáme podle nažloutlých až žlutých sliznic - jsou odkrvené (= anemické). Listy způsobují anemii.
jedovaté rostliny
(vraní oko, 30. 11. 2015 17:52)